Bira koskoca bir dünya ve başlı başına bir sanattır, "Bira hamallıktır yeeaaaa" diyenlere karşı kurulmuş bilgi ve paylaşım amaçlı bir blogdur.


To teach those out there who say:"I don't like beer!", that they didn't have the right beer yet.


Beşiktaş'ta ama sakin, bol çeşit ve ucuz; işte Kilit Bar

Beşiktaş'ta ama sakin, bol çeşit ve ucuz; işte Kilit Bar

Kilitli kalmaktan zevk alınacak bir mekan

"Sempatik" genellikle insanlar arasında hakaret olarak algılanan bir sıfat. Biri sizi Friend Zone'a aldıysa muhtemelen sizin için kullanacağı ilk sıfat olur: "Aaaa, o mu? Çok sempatik biri yhhaaa!". Bu sıfatı bir mekan için kullandığınızda ise anlam bambaşka oluyor: sıcak, rahat, huzurlu, sakin...Ek olarak nitelediğiniz mekan Beşiktaş'taki Kilit Bar ise, bu sıfatların yanına, ucuz, kaliteli, güler yüzlü, bizden biri gibi sıfatları da ekleyin hemen.

Yurt dışındaki bira akımının Türkiye'ye ucundan dokunması ile Kilit Bar bu rüzgara kapılmış ve bize craft bira olarak elinden geldiğince çeşit sunmaya çalışmış. Benim şahsi fikrim de bu işte oldukça başarılı oldukları yönünde. 

Yer olarak Beşiktaş'ı seçmeleri ile her türlü genç, öğrenci ve hatta çalışanları yakalayabiliyorlar. Çünkü merkezi ve çünkü toplu taşıma gırla. Abbasağa parkının hemen altında, yılların eskitemediği Adeks'in hemen yakınında, Barbaros Bulvarı'nın kıyısında. Gece 02:00'ye kadar açık olması da bambaşka bir güzellik. İster bir yere gitmeden Kilit'e uğrayın öyle devam edin, ister geç saatte çıktığınız bir mekandan cila yapmak üzere buraya gelin. Haftasonları da 03:00'e kadar açıklar.

Dar cephesine aldanmayın, içeri doğru uzanan iki katlı bir yer burası. Dışarısı için duruma göre 6-7 masa var, üst katında da bir o kadar yer var. En dikkat çekici ayrıntı ise rafları bira dolu olan bu aşağıdaki koca dolap:

Eskiden bu raflardan birinde Japon balığı da vardı

Biralar, bira yancıları ve yemekler

Bu kadar övdükten sonra asıl iyi oldukları konuya gelmek gerek; bira menüsü. Ülkemize giriş yapan neredeyse çoğu bira mevcut. Belçika biralarından tutun, İngilizler'e...Bir eksik olarak Metro'nun distribütörlüğünü aldığı Schneider Serisi ve Aecht Echlenkerla biraları mevcut değil. Onları da en kısa zamanda menüde görsek her şey tam olacak. Chimay biraları, Brewdog Punk ve Hardcore IPA, Kwak, Tripel Karmeliet, Fuller's biraları, Erdinger, Weihenstephaner, Hoegaarden, St.Bernardus çeşitleri (Abt.12 dahil :) ), Westmalle, Robinson'dan Old Tom serileri ve yerli biralar da dahil olmak üzere çok geniş yelpazede biraları mevcut. Ama işin en güzel tarafından henüz bahsetmedim. Fiyatları! Benzer mekanlara kıyasla biraları oldukça ucuza satıyorlar. Bunu okuyup zam yapmazlar umarım:) Bu fiyat politikasının sebebi sahibinin bu işi zevk için yapıyor oluşu imiş. Ülkedeki butik bira açığını ve açlığını kapamak isteyişi bir de. Bize de bunun keyfini sürmek kalıyor. Menüden en güzel sayfanın bir fotoğrafını sizler için çektim:

Sümen defteri görünümündeki bu kitapçık bütün içkilerin yazdığı menü kitapçığı

Yüksek alkollü Belçika sayfası, sevmeyen bizden değildir :)

Bira menüsünü internet sitelerinde göremiyorsunuz. Bu konuda bir kanun, bir mevzuat falan vardır kesin bir yerlerde, o sebeple diyecek bir şey yok. Ama yiyecek ve soft içeceklerin listesi sitede yer alıyor. Site adresi: Kilit Bar . Bir kolaylık daha sunarak menülerini buraya da ekliyorum, yeni pencere yeni tab vs ile uğraşmayın: 

Yemekleri de ayrı bir leziz. Yiyecek piyasası öyle bir hale geldi ki, restoran, cafe, pub sektörünün doyuma ulaşması, her köşeye yeni bir yer açılması gibi sebepler sonucunda bakılan yegane değerlendirme kriteri para-çokomel eğrisi oluyor. Kilit'te para-çokomel eğrisinden ziyade para-çokomel doğrusu var. Fiyat - performans tavan. Her şey makul fiyatta ve gözünüz de doyuyor. Mesela bir Kilit Sepet var ki Bira'nın en güzel eşlik edeni. İki kişilik olanı da kızartma karnavalı niteliğinde. Kilit Burger ve diğer burgerler 150gr et ve bolca patates ile birlikte geliyor. Bunun gibi ufak detaylar sizi bu mekandan mutlu ayırmaya yetiyor fazlasıyla. 

kilitbar-logo

Orijinal bulduğum bir uygulamaları da Günün Kilit ürünleri. Sosyal medya üzerinden o gün seçilen bir bira, bir kokteyl ve bir şarap %10 indirimli oluyor. Bir de bilmeceleri oluyor, onu çözerseniz o ürün hediye olarak ikram ediliyor. Fikir çok başarılı ve hedef kitle ile ilgiyi canlı tutmak adına yapılan güzel bir uygulama.

Son olarak eklemek istiyorum, sitelerinde de açıkladıkları şekilde cin-tonik karışımlarında da oldukça iddialılar. Oldukça uzun bir cin ve cin kokteyl menüleri var. Bira dışındaki susuzluğunuzu da bu şekilde gidermeyi hedefliyorlar.

İlk gittiğim Haziran ayından bu yana beni dekoru, sıcaklığı, zevkli tasarımı ve biralarıyla tavlamış durumda. Size de tavsiye ederim. Kadıköy'den sonra Beşiktaş'ın da biracılıkta öne çıkan bir yer olması en çok bize yarıyor. Desteklemeye devam.

 

 
belirtmekte fayda var, alkol dostunuz değildir ve sağlığa zararlıdır, burada alkolü özendirmeye çalışan bir yazıdan bahsetmiyoruz. anlatımlarım reklam amacı taşımamakta olup tamamen kendi kişisel görüş ve beğenilerime göre sunulmaktadır
— birasever.com
Ülkedeki IPA açlığına cevap Muğla'dan: GaraGuzu Summer IPA

Ülkedeki IPA açlığına cevap Muğla'dan: GaraGuzu Summer IPA

Bir bardak şato, bir bardakta şato: Kasteel Blond

Bir bardak şato, bir bardakta şato: Kasteel Blond