Bira koskoca bir dünya ve başlı başına bir sanattır, "Bira hamallıktır yeeaaaa" diyenlere karşı kurulmuş bilgi ve paylaşım amaçlı bir blogdur.


To teach those out there who say:"I don't like beer!", that they didn't have the right beer yet.


Karmeliet ve Kwak da artık seri üreticide!

Karmeliet ve Kwak da artık seri üreticide!

Yaklaşık 6 ay önce, dünya bira devi, Budweiser'In üreticisi, Anheuser-Busch InBev (BUD) craft bira alanında büyüme stratejisine bir halka daha ekledi. Yine Belçika'dan.

Daha önceki yazılarımdan birinde bahsetmiştim, belki hatırlarsınız; Tripel Karmeliet ve Kwak'ın üreticisi Bosteels Brewery vardı. Bosteels'in hikayesi için buraya alayım sizi: Bosteels kimdir? Kwak ve Tripel Karmeliet Hikayesi 200 sene önce Buggenhout kasabasında bir aile tarafından kurulan Bosteels'i satın almayı kabul etmiş AB InBev. Üreticinin arkasında Hollandalı özel sermaye şirketi Waterland'in olduğunu da not düşmek gerek. Özel sermaye şirketleri her "Beni satın" diyeni satmıyor ve sattıktan sonra da yönetimine kendi adamlarını yerleştiriyor çoğunlukla. Bosteels'İn durumunda ise 7 jenerasyondur bira işiyle uğraşan aile yönetimde kalmaya devam edecek. İşin başında da Antoine Bosteels olacak.

Satışın tahmini olarak 200 milyon Euro (225.4 milyon Dolar) civarında gerçekleştiği tahmin ediliyor. Bosteels'in bu ufak katkısıyla AB InBev son 3 senede 100.000 hektolitre olan üretim hacmini 145.000 hektolitreye çıkarmış oluyor. Kwak ve Tripel Karmeliet ile ilgilenen tek firma AB InBev de değilmiş, daha öncesinde Heineken ve Belçika'dan Duvel Moorgtat'ın dikkatini çekmiş.

Bu büyüme stratejisi şöyle özetleniyor: büyüklü küçüklü bir sürü üreticiyi satın alıp pazar payında liderliğe yükselmek ve böylece rakip olabilecek diğer küçük ve orta üreticileri de kapanmaya zorlamak. Bu hedefe ulaşmak için 2011'den bu yana Şikago'dan Goose Island, Blue Point, Elysian Brewing'i ve Virginia'dan Devil's Backbone'u satın almış.

Burada tek bir endişe var akıllara gelen, o da "Seri üreticilere satıldıktan sonra bu biraların kalitesi de düşecek yeeaaaa" endişesi. Bosteels bunun olmayacağını, üretim hacimlerinin aynı kalacağını ve üretimin kontrolünün aile tekelinde kalacağını söylüyor. Düşününce özerk bir üretim yapısı olacak. Bundan sonraki durumu bekleyip göreceğiz. Bu sırada bol bol Kwak ve Tripel Karmeliet içerek kalite testi yapmak serbest.

 
belirtmekte fayda var, alkol dostunuz değildir ve sağlığa zararlıdır, burada alkolü özendirmeye çalışan bir yazıdan bahsetmiyoruz. anlatımlarım reklam amacı taşımamakta olup tamamen kendi kişisel görüş ve beğenilerime göre sunulmaktadır.
— birasever.com

 

 

 

Stone Brewing'in ülkeye giriş yapması ve bize kazandırdıkları

Stone Brewing'in ülkeye giriş yapması ve bize kazandırdıkları

Kahverengi, yeşil, şeffaf...Neden farklı renkte şişeler var ki?

Kahverengi, yeşil, şeffaf...Neden farklı renkte şişeler var ki?