Bira koskoca bir dünya ve başlı başına bir sanattır, "Bira hamallıktır yeeaaaa" diyenlere karşı kurulmuş bilgi ve paylaşım amaçlı bir blogdur.


To teach those out there who say:"I don't like beer!", that they didn't have the right beer yet.


Hangi yemekle ne içsek?

Hangi yemekle ne içsek?

Geçen sefer kaldığım yerden devam ediyorum. Genel bilgiler vermiştim. Şimdi biraz daha hangi yemeğin yanında hangi birayı içsem daha çok keyif alırım kısmını açıklamaya geldi.

Sarımsaklı atıştırmalıklar ve bira

Sarımsak ağırlıklı bir şeyler yiyorsanız; mesela domates, peynir üzerinde de zeytinyağlı ve sarımsaklı bir sos, bunun yanına en iyi gideceklerden biri buz gibi bir lagerdir. Bakkal ve marketlerde bulabileceğiniz örnekleri: Heineken, Carlsberg, Beck's, Tuborg Gold, Amstel, Peroni. Bu biralar sarımsağın yoğunluğunu keserken domatesteki tatlılığı da arttırıyor.

Füme et, salam, sosis ve bira

Bu tarz soğuk atıştırmalıklar genelde yoğun aromalı ve baharatlı olduklarından tatlarını biraz dengelemek gerek. Burada en iyi tercih IPA olabilir, Brewdog Punk IPA bu türdeki en iyi örnek şu an ülkemizde. Gara Guzu Summer IPA de deneyebilirsiniz, ama PUNK IPA'deki kadar yoğun şerbetçiotu tadı olmadığından beklenen performansı veremeyebilir.

Kaju ve bira, tabii füme peyniri de unutmamak gerek (Alıntıdır)

Eğer çok çok füme tatlı bir et veya peynir yiyecekseniz, tavsiyem aynı oranda isli olan Schlenkerla olacaktır. Sıvı barbekü sosu ya da is içmek isteyenler için ideal.

Deniz mahsulleri ve bira

İlk somondan başlamak istiyorum. Hazırlanış şekline bağlı olarak somona eşlik edecek bira da farklılık gösteriyor çünkü.

Izgara Somon

Izgarada pişirirken Pale Ale veya bir Brown Ale oldukça güzel ikililerdir. Bu biralardaki malt somondaki yağı sıfırlar. Aynı zamanda malttan gelen tatlı aromalar ızgaranın yanık veya kömürlü tadıyla çok iyi bir kontrast oluşturur. Brooklyn Brown Ale, Golden Pride, hatta Vintage Ale keyif verecek biralardan ülkemizde bulunanlardır.

Soslu Somon Yemekleri

Genelde somonla en iyi giden sos tatlı olan Teriyaki sosu dur. Bu yemekle beraber genelde önerilen IPA oluyor. Somon'daki yağı ve sostaki keskin aromaları kestiği gibi, şerbetçiotları da baharatların etkisini aynı oranda katlıyor. IPA ne kadar yüksek alkollü o kadar iyi hatta. O sebeple adaylar: Brewdog Punk IPA ile Brewdog Hardcore IPA, belki Gara Guzu Summer IPA. Ama o da belki.

Füme Somon

Bu somon ile gidecek çok güzel bir bira var şu an bazı marketlerde: Aecht Schlenkerla Rauchbier veya Marzen. Füme ve isli tadı alır, tavana çıkartır. Ama bu kadar is, füme, kül içmek istemezseniz bir porter ile de eşleştirebilirsiniz. Normalde hafif yemek oalrak geçen deniz mahsulleriyle porter gibi koyu ve ağır bir bira önerilmez, ama ne somon hafif bir deniz ürünü ne de porter'daki aromalar hafif kalıyor. Bu sebeple Porter'daki kavruk tat somondaki füme tadıyla ahenkle dansediyor. Ülkemizde Kahve olmayan porter olmadığı için buraya örnek veremiyorum maalesef. Coffee Porterlar hiç uymaz çünkü.

Suşi ve Bira

Suşi yemeklerinde zencefilin üstlendiği damak temizleme görevini biradaki şerbetçiotları üstlenir. Suşi ve bira ahenginin en büyük gerekçesi bu. 

Suşi ile birlikte düşük alkollü biralar tavsiye edilir. Normalde yurtdışında Japon menşeli pirinç biraları servis edilir. Ancak çiğ balığın tadını aynı oranda tamamlayan bir başka bir türü de Witbier ya da Weissbier. Turunç aroması sushideki tuzu ön plana çıkartırken kremamsı ve tereyağımsı aromaları da kesip yok eder. Hoegarden ve Blue Moon buradaki en iyi öneriler olurken, daha düşük aromalı Erdinger Weisse ve Krombacher Weisse da alternatif olabilir.

Balık Kızartma ve Bira

Balığı yağda güzelce kızartırken eliniz hemen turunçlu bir buğday birası arasın. Schneider Tap5 Hopfenweisse olur, Hoegarden olur, Blue Moon olur. Bu biaralardaki meyvemsi notalar balıktaki limonla birlikte iyice coşacak.

Bir diğer öneri de Corona olacak. Corona'nın gazlı yapısı ve hafif buruk limonsu tadı hem damak temizleyecek hem de balığın limon aromasını daha da coşturacak.

Kalamar ve Bira Klasiği

Amber Ale ve Pilsner. Yani bunca zaman kalamar ile birlikte Efes fıçı içenler doğru tercih yapıyorlarmış. O sebeple buna devam. Çeşit artsın diye Brewdog 5 A.M. ile de deneyebilirsiniz.

Yine belirtmem gerek, hangi birayı seviyorsanız onunla yiyeceğiniz yemek size en çok keyif veren yemek olur. Bir de işin sırrı deneme yanılma. Bunlar gibi önerileriniz olursa yorumlar kısmında tartışalım, herkes bilgilensin.

Son olarak konuyu çok güzel derleyip toplayan Brewers Association tarafından hazırlanmış bir tablo var: "Craft Beer and Food Pairing Chart" . Tembeller için burada da var:

Afiyet olsun!

 

 

Belirtmekte fayda var, alkol dostunuz değildir ve sağlığa zararlıdır, burada alkolü özendirmeye çalışan bir yazıdan bahsetmiyoruz. anlatımlarım reklam amacı taşımamakta olup tamamen kendi kişisel görüş ve beğenilerime göre sunulmaktadır.”

Aklınıza gelir miydi? Stone Brewing'den bira konseptli otel

Aklınıza gelir miydi? Stone Brewing'den bira konseptli otel

Bira cips uyumu ve eşleştirme önerileri

Bira cips uyumu ve eşleştirme önerileri