Bira koskoca bir dünya ve başlı başına bir sanattır, "Bira hamallıktır yeeaaaa" diyenlere karşı kurulmuş bilgi ve paylaşım amaçlı bir blogdur.


To teach those out there who say:"I don't like beer!", that they didn't have the right beer yet.


2018 yılı verileriyle dünyanın en iyi biraları Top 50

2018 yılı verileriyle dünyanın en iyi biraları Top 50

“Dünyanın en iyi birası hangisi?” sorusu eminim hepinizin aklından bir kere de olsun geçmiştir. Bu sorunun tek bir cevabı olmadığı gibi kişiden kişiye değişen oldukça geniş yelpazede bir dünya ihtimalin bulunduğu bir okyanus olması da cabası.

Bu tarz bir listeyi oluşturmak için ya Ratebeer.com’a bakacaksınız, ya Beeradvocate.com’a bakacaksınız, ya da Untappd verilerine güveneceksiniz. Veya üçünün bir çeşit kombinasyonunu oluşturacaksınız.

Ayrıca en iyi bira ne demek? En az bulunan mı? en çok kişi tarafından sevilen mi? En çikolatalı mı? Yoksa en dengeli mi? Dün gece arkadaşlarla içtiğiniz buz gibi lager mi? Her listede olduğu gibi bu liste de oldukça şaibeli ve tabii ki de beğenmemeniz de olası. Kişisel zevkleri ve tatları bir kenara bırakıp listeden hangilerini içtiniz kısmına odaklanmak belki de en doğrusu.

Ben koca listeden 15 tanesini içebilmişim sadece. Siz hangilerini içtiniz?

İşte 2018 için dünyanın en iyi biraları:

50 Les Trois Mousquetaires Porter Baltique

Les Trois Mousquetaires

Brossard, Quebec, Canada
ABV: %10

Tarihine ve türün özelliklerine tam uyan, Baltık Denizi biralarından esinlenilmiş Kanadalı koyu bir lager. Bitter çikolata ve kuru üzüm, erik gibi meyveli tatlar ile birlikte kremamsı ancak çok da ağır olmayan dengeli ötesi bir Baltic Porter.

49 Prairie Artisan Ales Bourbon Paradise

Praire Artisan Ales

Tulsa, Oklahoma, U.S.
ABV: %15.9

Listedeki en yüksek alkollü biralardan biri. Birada neredeyse hiç gaz yok gibi ve kopkoyu yoğun kıvamda motor yağı döker gibi bardağa dökülüyor. Tadı saf bourbon ve meşe dolu. Lütfen yudum yudum için. Zaten aksini isteseniz de yapamazsınız.

48 Nøgne Ø Porter

Grimstad, Norway
ABV: %7

Norveç’in göz bebeği Nøgne Ø’dan oldukça gazlı, simsiyah, çikolata ve espressonun dans ettiği süper bir bira. Kullanılan karamel maltından gelen son dokunuş da karamelli. Ben bu birayı içtim, ama sarhoştum bu kadar güzel miydi hatırlamıyorum -_-

47 Brasserie Dupont Avec Les Bons Voeux

www.brasserie-dupont.com

Tourpes-Leuze, Belgium
ABV: %9.5
Kendileri favori biralarımdan. Belçika türü farmhouse ale tipinde bir bira ve listelerde Abbey Tripel kategorisinin hep en tepesindeki biralardan biri. Düşük alkol, sek bitiş, azıcık mayhoşluk ile her şeyin yanında ya da tek başına gayet güzel gidiyor.

46 Angry Chair German Chocolate Cupcake Stout

Tampa, Florida, U.S.
ABV: %7.5

Sweet stout diye geçen bir tür var, Milk Stout olarak da geçiyor. Malt profili ve düşük kavruk maltlar sebebiyle tatlı tarafta. Pek popüler bir tür olmasa da Angry Chair German Chocolate Cupcake türünün en iyilerinden. Hindistan cevizi, Madagaskar vanilyası ve kakao çekirdekleri ile tam bir çikolatalı cupcake.

45 Jester King Atrial Rubicite

Austin, Texas, U.S.
ABV: %5.8
Filtrelenmemiş, ısıl işlem görmemiş ve %100 şişede fermante oluyor. Üretiminde yüzlerce kilo frambuaz kullanılan bu bira aşırı ekşi değil, ancak mayhoş kategorisinde. Bitimindeki seklik de biraya bir katman tat daha ekliyor.

44 Buxton Brewery/Omnipollo Yellow Belly

Buxton Brewery

Buxton, England
ABV: %11
İsminin arkasında değişik bir hikayesi olan bir başka Omnipollo birası. Fıstık ezmesini kavanozdan alın, biraya dökün, işte size Yellow belly. Omnipollo şişeden tatlı servis etmeyi çok iyi beceriyor.

43 Side Project Fuzzy

Side Project

St. Louis, Missouri, U.S.
ABV: 8 percent
Vahşi mayalarla Amerika kıtasında üretilen biralara Wild Ale deniyor. Etrafta, faunada ne varsa o bakteriler birayı mayalıyor yani. Bu değişik bira, chardonnay fıçılarında beklemiş, tanklara şeftali eklenmiş ve bitişi mayhoş şekilde tamamlamış.

42 Browar Kormoran Imperium Prunum

Browar Kormoran

Olsztyn, Poland
ABV: %11 percent

Yalan yok, ismini ilk defa duydum. Okuyunca anlamlı aslında, Baltik Porter türünün güzel bir örneğinin Polonya’dan çıkması şaşırtıcı değil. İsminden anlaşılabilir belki “Prunum” siyah erik demek…Erik, çikolata, isli koyu meyve tadı derken mutluluktan bayılmışsınız. Yorumlar biradan alınan her yudumun ayrı tat içerdiği yönünde.

41 The Lost Abbey Duck Duck Gooze

San Marcos, California, U.S.
ABV: %7
Aşırı limitli bir Lost Abbey üretimi. Her 3 senede bir oldukça sınırlı sayıda üretilen bu bira en çok aranan biraların başında geliyor. Meşe fıçılarında beklemiş, elma, turunç, biraz ekşi, biraz mayhoş. 2009’dan beri piyasada, bir sonraki üretim tarihi 2021. Listenize alabilirsiniz.

40 Brasserie d'Orval Orval Trappist Ale

Villers d’Orval, Belgium
ABV: %6.2

Fazla anlatmaya gerek yok. Popüler vahşi mayalı bir trappist birası. Bulursanız bir kere içmenizde fayda var.

39 Old Chimneys Good King Henry Special Reserve

Old Chimneys Brewery

Diss, England
ABV: %11
Kolay içimli imperial stout bira bulmak hiç kolay değil, İngiliz Old Chimneys Good King Henry bu nadir örneklerden. Görüntüsü korkutsa da, tatlı, dengeli, iç baymayan muazzam bira. bir de içmek nasip olsa.

38 Trillium Headroom

Boston, Massachusetts, U.S.
ABV: %8

Trillium’u duymadıysanız lütfen duyun. Dünyadaki en iyi New England IPAları yapıyorlar kendileri. Boston’dan çıkmalar ve Sam Adams’ı sollayalı çok oldular. Galaxy, Mosaic ve Colombus kullanılan şu ana kadarki en “hoppy” biraları.

37 Lawson's Finest Double Sunshine IPA

Warren, Vermont, ABD
ABV: %8

Vermont denince akıllara meyve suyu kıvamında IPA gelmesi artık kabul gören bir gerçek. Doğu yakasının Bir başka meyve suyu üretici Lawson’s Finest’tan dengeli, tatlı hafif acı güzel bir başka IPA.

36 Bokkereyder Framboos Noyaux

Bokkereyder

Hasselt, Belçika
ABV: %6
Frambuaz, Madagaskar ve Tahiti vanilyaları, şeftali çekirdeği kullanılarak üretilen Belçika türünde bir lambic. Mayhoş tadıyla, Belçika’nın öncülük ettiği ekşi bira trendine çok başarılı bir eklenti.

35 Surly Darkness

Surly Brewing Company

Minneapolis, Minnesota, ABD
ABV: %10.3

Bölüm sonu canavarında bir başka Imperial Stout. Bitter çikolata, meyve ve karamel dokunuşlarıyla yine dengeyi ağlatmışlar. Senede sadece 1 gün piyasaya sunuluyor ve aldınız aldınız, yoksa geçmiş olsun.

34 Deschutes The Abyss

Deschutes Brewery

Bend, Oregon, ABD
ABV: %11.4
Karşınızda alabildiğine kompleks bir bira. Fermantasyon sonunda vişne ve vanilya çekirdekleri çay yöntemiyle biraya eklenmiş, o da yetmemiş ve birayı meşe fıçılarında bekletmişler. Ya alın hemen için, ya da evinizin nadide bir parçası olarak şark köşenizde bekletin, karar sizin.

33 Evil Twin Double Barrel Jesus

Evil Twin Brewing

Brooklyn, New York, ABD/ Kopenhag, Danimarka
ABV: %12

Işığı geçirmeyen bir başka Imperial Stout. Burbon ve vanilya kokuları ardına gizlenmiş çikolata aromaları. Biranın Untappd skoru 4.49/5 ve diğer platformlarda da tam puan. Kaçırmayın derim.

32 Unibroue La Fin du Monde

Unibroue

Chambly, Quebec, Kanada
ABV: %9

Belçika Triple style golden ale türünde Kanada’dan çıkma en çok ödül alan bira La Fin du Monde (Dünyanın sonu). Malt, maya, biraz çiçeksi esterler ile serinletici bir bira.

31 Firestone Walker Parabola

Firestone Walker Brewing Company

Paso Robles, California, ABD
ABV: %14

En çok konuşulan biralardan biri de Parabola imperial stout. Tütün, meşe, vanilya, espresso, ne ararsan var. Hem tatlı hem de acı, türünün nadir örneklerinden.

30 Maine Dinner

Maine Beer Company

Freeport, Maine, ABD
ABV: %8.2

Amerika’nın en iyi double IPAlarından birine bakıyorsunuz şu an. RateBeer puanı 4.6/5. Fermenter başına 3 kilodan fazla şerbetçiotu kullanılan kusursuz bir bira. Bunu içtim demek isterdim. Ama hayır, denk gelmek bile oldukça zor.

29 Craig Allan Yigarcheffe

Plessis-de-Roye, Fransa
ABV: %9

RateBeer tarafından Fransa’nın 1 numarası seçilen bir bira. Limitli sayıda üretilmiş. Kahve ve çikolatanın dengeli oyununun sonucu ve Fransa’nın övüneceği bir başka güzellik.

28 Cloudwater Brew Co. NW DIPA Citra

Cloudwater Brew Co

Manchester, İngiltere
ABV: %9
Cloudwater Brew Co. geçen sene dünyanın en iyi ikinci üreticisi seçildi. Birini Hill Farmstead klasiğinin ardından. NW DIPA Citra en çok satan ve bilinen biraları. Tropik meyvelerin çayır, çimen tadıyla buluştuğu, Amerika’nın domine ettiği IPA pazarına ben de varım dedirten bir Double IPA

27 Bell's Black Note Stout

Bell’s Brewery

Kalamazoo, Michigan, ABD

ABV: %11.2
İki süper birayı karıştırınca daha süper bir bira elde etmek kaçınılmaz. Bell’s’in Expedition Stout ve Double Cream Stout karışımından oluşan Black Note Stout da yine en çok aranan biralardan. Kahve, siyah erik, burbon ve kopkoyu rengine rağmen oldukça yumuşak bir kıvam. Burbon fıçısında beklemiş biralara örnek nitelikte adeta.

26 Dieu du Ciel Péché Mortel

Dieu du Ciel

MontrealQuebec, Kanada
ABV: %9.5

Fransızca’da “ölümcül günah” anlamına gelen Péché Mortel, üretilirken kahve çekirdekleriyle birlikte kazanda bekletiliyor. Bu sayede yoğun ama yumuşak kahve aroması ile kavruk bir tat biraya geçmiş oluyor. Kahve aromasının en yoğun olduğu biralardan biri denebilir.

25 Weihenstephan Hefe Weissbier

Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan

Freising, Almanya
ABV: %5.4
Türünün neredeyse en iyi örneği, tam bir Alman klasiği. Meyveli, orta gövdeli ve çoğumuzun içme fırsatı bulabildiği bir bira neyse ki. Buğday birası 101 olarak derslerde okutulacak cinsten.

24 St. Bernardus Brouweri Abt 12

Brouwerij St. Bernardus NV

Watou, Belçika
ABV: %10

Favori Belçika biram. Meyveli bir kek gibi, üzüm, incir, erik, arada çikolata ve karamel ile katman katman farklı tatlar barındırıyor. Çoğu bira fanatiğinin birleştiği bir konu var, o da bu bira gerçekten dünyanın en iyi biraları arasında. Hem de oldukça da yaygın bir dağıtım ağına sahip

23 Funky Buddha Morning Wood

funky-buddha-morning-wood-porter

Funky Buddha Brewery

Oakland Park, Florida, ABD
ABV: %12
Biri kahvaltı birası mı dedi? Akçaağaç şurubu, kahve ve burbon fıçısı dokunuşuyla birlikte alttan gelen isli bir tat var. Siz deyin isli peynir, füme et, yabancılar desin bacon. Ortak olan şey ise kahvaltı birası olarak algılanmasının ne kadar doğru olduğu.

22 7 Seven Island Brewery Citra Blast

7 Seven Island Brewery

Serres, Greece
ABV: %6.5

RateBeer tarafından Yunanistan’ın en iyi birası seçilen Citra Blast, isminden de anlaşılacağı gibi tam bir şerbetçiotu bombası. Litre başına 20gr Citra kullanılmış. Ama korkmayın, oldukça yumuşak derler. Çam, çimen, turunç biraz da tropik tatlar ile birlikte keyif verici bir bira derler.

21 Three Floyds Dark Lord Russian Imperial Stout

Three Floyds Brewing Company

Munster, Indiana, ABD
ABV: %15

96’da kurulmuş bir başarı öyküsü. Bu biraya erişebilmek ve ulaşmak ayrı bir olay. İçebilenler karamelin baskınlığı ardından gelen kahve, çikolata, kuru erik ve üzüm, esmer şeker gibi her şeyden birazcık…3Floyds’un tesisinde senede sadece 1 gün satışa çıkıyor. O da Dark Lord Günü diye anılıyor.

20 Founders CBS

Grand Rapids, Michigan, ABD
ABV: %11.7

Founders daha çok KBS ile anılıyor; Kentucky Breakfast Stout yani. Her sene üretilip dünyanın dört bir yanına gönderiliyor KBS. Ancak 2017’de bir sürpriz yaptı Founders, ve CBS’i tekrar üreteceğini duyurdu. KBS ile aynı üretim sürecinden geçen CBS ekstradan akçaağaç şurubu eklenerek üretiliyor.

19 Schneider Weisse G. Schneider & Sohn Aventinus

Kelheim, Almanya
ABV: %12

Türkiye’nin en bilinen markalarından olan Schneider & Son’ın bence de en özel birası. Eisbock olan versiyonunu saymazsak asıl efsane bu bira. Koyu renki tatlı meyvemsi aromalar, buruna çalan buğday birası kokusu ile 100/100.

18 AleSmith Speedway Stout

AleSmith Brewing Company

San Diego, California, ABD
ABV: %12
Alesmith’in ismiyle özdeşleşmiş süper bir stout. Çikolata ve kahve aromalarının yanı sıra buruna gelen kavruk koku…Yıllandırma potansiyeli oldukça yüksek bir bira.

17 Brouwerij 3 Fonteinen Zenne y Frontera

Beersel, Belçika
ABV: %7

Şarap ile bira arasındaki kayıp evrimsel halka bu bira olabilir. 40 yıllık fıçılarda 12 ay boyunca dinlendirilen leziz bir lambic. Ekşi, meyvemsi, biraz turunç içeren RateBeer puanı 100 olan leziz bir ekşi bira.

16 Tree House King Julius

Tree House Brewing Company

Charlton, Massachusetts, ABD
ABV: %8.2

Amerika’nın en iyi DIPA adaylarından biri daha. Hatta çoğu kaynağa göre de öyle. Ananas ve mangonun ön planda olduğu tropik bir kokteyl. Bulanık renkte King Julius, şerbetçiotu abanılmış aşırı yumuşak içimli alkolü hissettirmeyen bir şaheser.

15 Brauerei Aying Celebrator

Aying, Almanya
ABV: %6.7

Doppelbock türünün yaratıcısı Paulaner olsa da boynuz kulağı arada geçiyor. Malt ağırlıklı bir tür olan Doppelbock Almanya kökenli. RateBeer’da 100/100 çekmiş listedeki bir başka bira daha. Denilene göre 6 ay kadar bekletince kahve aromaları da açığa çıkıyormuş.

14 Perennial Abraxas

St. Louis, Missouri, ABD
ABV: %10

Bir stout için değişik ve içimi çok da kolay değil lafını pek duymayız aslında. Yani duyarız da, söz konusu malzemelerin karmaşıklığı olunca Perennial Brewing’in Abraxas çıtayı uzaya çıkarıyor. Ancho acı biberleri, cacao, vanilya çekirdekleri ve tarçın çubukları arasında bira mı içiyorsunuz yoksa baharat tadımı mı yapıyorsunuz belli değil.

13 Bottle Logic Fundamental Observation

Anaheim, California, ABD
ABV: %13.6

Burbon fıçıları mı? O artık eski haber. Çünkü bu bira 4 farklı burbon fıçısında dinlendiriliyor ve üzerine de Madagaskar vanilya çekirdekleri ekleniyor. Her tarafa vanilya kokusu yayması garanti bir bira. O kadar da tatlı değil, bitişte gelen orta acılık bütün vanilyayı dengeliyor.

12 Mikkeller Beer Geek Brunch Weasel

Kopenhag, Danimarka
ABV: %10.9

Stout türünde denenmedik neredeyse hiç bir şey bırakmayan Mikkeller’in Beer Geek serisi (artık üretilmeyenler ile birlikte yaklaşık 50 farklı stout’u barındırır) resimdeki Brunch Weasel’da, kendisini dünyanın en pahalı kahvelerinden Kopi Luwak’dan tanıdığımız misk kedisinin (civet) midesindeki enzimler ile fermente olan bir Vietnam kahvesi “cà phê Chồn” kullanılmış. En iyi kahve çekirdeklerini seçerek yiyen misk kedisinin dışkısından toplanan bu kahve çekirdekleri, hayvanın mide asitinden etkilenmiyor ve güneş ışığında kurutularak hafif bir kavurma ile öğütülmeye hazır hale geliyor. Yoğun is, kızarmış ekmek, vanilya ve kahve…Soğuk bir kış akşamında başka ne istersiniz?

11 Hill Farmstead Ann

Greensboro Bend, Vermont, ABD
ABV: %6.5

Senelerce üst üste dünyanın en iyi bira üreticisi seçilen Hill Farmstead’in yaptığı her bira birer sanat eseri. Ballı Saison tipindeki Anna ismini verdikleri birayı, Fransız meşesinden şarap fıçılarında beklete beklete Ann isimli efsane bira ortaya çıkmış. Nasıl bulursunuz, nasıl içersiniz bilmiyorum, ama bunun peşinden gitmeniz gerek.

10 Goose Island Bourbon County Brand Stout

Chicago, Illinois, ABD
ABV: %14.1

Burbon fıçısı efsanesini başlatan bira olarak bilinen Goose Island Bourbon County Brand Stout onca senenin ardından hala kalitesinden ödün vermeden, her sene farklı farklı aroma eklenmiş versiyonlarıylalimitli sayıda piyasaya sunuluyor. Bitter çikolata, kuru üzüm, hurma, azıcık is ve acılık ile beraber dünyanın en iyi stout’ı olma yarışında iddialı bir aday.

9 Brasserie Cantillon Fou' Foune

Brüksel, Belçika
ABV: %5

Kayısı reçeli içtiniz mi hiç? İçmediyseniz bu bira tam da bunu yapıyor. Cantillon’Dan Fou Foune, mayhoş, ekşi yapısı ve muhteşem aromasıyla güzel bir biranın illa ki fıçılarda beklemesine gerek olmadığının canlı kanıtı. Hatta belki de listedeki en düşük alkollü bira. Stout olmayan, koyu olmayan nadir biralardan bir de. Lambiclerin kralı olabilir.

8 Omnipollo/Siren Lorelai

Stockholm, İsveç
ABV: %10.5

Hindistan cevizli porter. BU bira Dave STrachan ismindeki bir ev biracısının tarifi baz alınarak üretilmiş.İsveçli Omnipollo ve İngiliz Sİren güçlerini birleştirmiş bu bira için. Vanilya, çikolata, akçaağaç, hindistancevizi…Mükemmelk bir tatlı olacak cinsten bir bira.

7 Cigar City Hunahpu's Imperial Stout - Double Barrel-Aged

Cigar City Brewing

Tampa, Florida, ABD
ABV: %11

Listede yukarılara çıktıkça kalitede ve reçete malzemelerindeki artış da dikkat çekiyor. Mart ayında Cigar City Brewing tarafından düzenlenen bira festivaline 200$’dan başlayan bilet alıp bir de teşrif edecekseniz, bu birayı tatma şansını bulabilirsiniz. Kakao çekirdekleri ve chili biber eklenen Hunahpu's Imperial Stout - Double Barrel-Aged, isminden de anlaşılacağı gibi, yarısı rom fıçılarında, diğer yarısı da elma konyağı fıçılarında bekletilmiş. Ben susuyorum.

6 Szałpiw Buba Extreme Whiskey Barrel Aged

Poznań, Polonya
ABV: %16

Motor yağı olan listedeki bir başka bira. Bu seferki bir Belgian Quadruple. Bardağa döker dökmez yüksek gövdesinden viski, karamel, esmer şeker kokuları yayılıyor. Dinlendirildiği Jack Daniel’s fıçılarından geçen aroma ve alkol de cabası. RateBeer puanı 100, Untappd puanı 4.71

5 Brasserie de Rochefort Trappistes Rochefort 10

Rochefort, Belçika
ABV: %11.3

Bana kalsa bu satrancının sahibi St.Bernardus Abt.12 olurdu ama benzer tarifiyle Westvleteren zaten yer alıyor listede. Mavi kapaklı Rochefort’da erik, üzüm ve koyu meyveler ile başlayan aroma bira ısındıkça kendini daha da gösteriyor. %11,3 alkolüyle yavaş içilmesi gereken, alkol hissettirmeyen tehlikeli bir bira.

4 Russian River Pliny the Younger

Santa Rosa, California, ABD
ABV: %10.2

En zor erişilen Triple IPA dersek yanlış olmaz. Şubat ayının ilk cumasında, sadece fıçıda servis edilen ve 2 hafta sonunda da fıçıları tükenen Pliny the Younger, PLiny the Elder’a göre daha nadir bulunan bir bira. 2005’ten beri üretiliyor ve hala bu biranın dengesine yaklaşabilmiş bir bira neredeyse yok.

3 The Alchemist Heady Topper

Waterbury, Vermont, ABD
ABV: %8

Vermont’un bu listeye domine edeceğini tahmin etmek zor değil. The Alchemist’in yaptığı bira, en çok şerbetçiotu içeren, en aromatik, her şeyin “en”i olma çabasında olan bir bira değil. Turunç, çam ve otsu tatlarıyla herkesi kendine aşık eden ve buunması çok da kolay olmayan bir başka güzellik. Efsaneler arasında.

2 Brouwerij De Sint-Sixtusabdij van Westvleteren Westvleteren 12 (XII)

Westvleteren, Belçika
ABV: %10.2

Trappistlerin bir numarası Westvleteren 12. Esmer şeker, orman meyveleri ve aşırı dengeli bir gövde. Bu birayı bu kadar özel yapan ise biraya olan talep ve üretim azlığı. Birayı yapan keşişlerin de para kazanmak gibi bir derdi yok zaten. Her ay masraflara yetecek kadar üretiyorlar, o kadar.

1 Toppling Goliath Brewing Company Kentucky Brunch Brand Stout

Toppling Goliath Brewing Co.

Decorah, Iowa, ABD
ABV: %12

Bu birayı deneyebildiyseniz kendinizi şanslı biraseverler kümesinde sayabilirsiniz. Senede 1 kez 300-400 şişe arası üretiliyor sadece. Kahve çekirdekleri eklenmiş, akçaağaç şurubu ile tatlandırılmış, alttan gelen çikolata ve fındık ile tamamlanmış…Her platformda en iyi Imperial Stout olarak boşuna seçilmiyor.

Biramızda istenmeyen aroma ve tatlar I.Bölüm: Asetaldehit (Acetaldehyde - Elma kokusu)

Biramızda istenmeyen aroma ve tatlar I.Bölüm: Asetaldehit (Acetaldehyde - Elma kokusu)

Biranızda hangisini tercih edersiniz: Berrak bira bulanık biraya karşı

Biranızda hangisini tercih edersiniz: Berrak bira bulanık biraya karşı